11 Şubat 2014 Salı

Keçe İğneleme Obje Nasıl Yapılır? - How to Make Needle Felt Wool Sculptures

Keçe İğneleme yapmak çok zor değil. Sabır ve zaman gerekiyor. Tabi elinizin yatkın olması yani bu konuda yetenekli olmanız da önemli. Yeteneğinizin olup olmadığını denemeden bilemezsiniz. Herkesin bir yeteneği vardır. Önemli olan keşfetmek. Mutlaka deneyin. Çok rahatlatıcı ve eğlenceli bir teknik. Sonucu görünce daha da mutlu ediyor.  

             
İhtiyacımız olanlar:

Büyüklüğü yapacağınız objeye göre değişen bir parça keçe yünü
Bir adet keçe iğnesi


İlk olarak keçe yünü elimizle şekillendiriyoruz. İçerisindeki havayı atabilmek için biraz sıkıştırmak gerekiyor. İğneyi saplayarak yuvarlak bir şekil elde etmeye başlıyoruz.Birçok kere bu işlemi tekrar etmeniz gerekiyor. Şekillendikçe daha sıkı bir hale gelmeye başlayacak. İstediğiniz kıvama gelene kadar iğneyle yüz şeklini verin. Kafa oluşunca yüzünü şekillendirmeye başlayın. Yine iğneyi saplayarak göz çukurları, elmacık kemikleri, burun, kulak ve ağız gibi kısımları oluşturun. Detaylar için aynı işlemi uygulamaya devam edin. 


Temel yüz şeklini verdikten sonra farklı renklerde yünler kullanarak yüzü biçimlendirmeye başlayın. Küçük boyutlarda parçalar koparıp ilgili yerlere saplayarak renklendirin.


Gördüğünüz gibi burun çok küçük kaldığı için bir parça keçeyle buruna ek yaptım. Fotoğraf çekmek için elimden sürekli bıraktığım için biraz tüyleri uçuş uçuş kaldı. İğnelerken tüylü kalan kısımları içeriye itelemeyi unutmayın. Böylelikle daha düzgün bir şekil elde etmiş olursunuz.

Saçları da aynı yöntemle iğneledikten sonra sonuca bakıp mutlu olun :) İlk yaptığınızda istediğiniz gibi olmayabilir ancak vazgeçmeyin. Bu şekilde detaylı objeler yapmak zoruna değilsiniz. Keçe İğneleme yöntemiyle toplar, hayvan figürleri, daha düz ve sade objeler yapabilirsiniz. Bundan sonrası yaratıcılığınıza kalmış. Keçe boncukları da bu yöntemle yapıyorum. Daha düzgün şekilleniyorlar.

Ne yaparsanız yapın öncelikle kendinizi mutlu edin.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Beğendiniz mi?